Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil prosesi ilə yanaşı, elmi işlərin yerinə yetirilməsində də böyük nailiyyətlər əldə olunmaqdadır. Bu, əməkdaşlarımızın beynəlxalq səviyyəli konfrans... Davamı
15 Aprel 2020 18:26
Vətəndaşların qlobal pandemiyaya çevrilən koronavirus (COVİD-19) infeksiyasından qorunması bu gün Azərbaycan dövləti üçün ən prioritet məsələdir. Təsadüfi deyi... Davamı
14 Aprel 2020 20:07
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan Respublikası ərazisində yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin... Davamı
14 Aprel 2020 20:05
Ölkəmizdə ingilis dili mütəxəssislərinə, ümumiyyətlə ingilis dilini öyrənənlərə və müəllimlərə dəstək üçün bir sıra layihələr təşkil edilir. Sumqayıt Dö... Davamı
14 Aprel 2020 19:50
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbi... Davamı
13 Aprel 2020 13:45
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri təd... Davamı
13 Aprel 2020 13:36
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində də koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər da... Davamı
13 Aprel 2020 13:27
11 Aprel 2020 23:41
Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Evdə qal, təhsildən qalma” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilat&cced... Davamı
08 Aprel 2020 17:15
06 Aprel 2020 16:19
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirl... Davamı

From 15 to 21 July, the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan”, organized by the support of the Ministry of Education and the initiative of the Association of Russian-Azer... Read more
22 July 2019 10:42
From July 14 to 21, the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan” was held at Sumgayit State University, organized by the support of the Ministry of Education and initiative ... Read more
20 July 2019 13:19
On July 20, the participants of the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan” visited Gobustan National Historical and Artistic Reserve.
The guests got acquainted with the e... Read more
20 July 2019 10:49
On July 19, Deputy Education Minister Firudin Gurbanov met the participants of Student Summer School organized in our country within Association of Russian-Azerbaijani Universities.
Firudin Gurbano... Read more
19 July 2019 13:56
On July 19, the guests from Russia, within the framework of the Summer Student School program, met with the staff of the Baku Slavic University, visited Heydar Aliyev Center functioning at the unive... Read more
17 July 2019 17:22
On July 17, Education Minister Jeyhun Bayramov met with the co-chairs of the Association of Russian-Azerbaijani Universities in connection with the organization of the Summer School "Travel to ... Read more
17 July 2019 15:55
Within the framework of the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan”, its participants under the guidance of vice-rector for International Relations of SSU docent Gafar Atay... Read more
17 July 2019 12:39
On July 15, opening ceremony of “Travel to Land of Fire Azerbaijan” Student Summer School took place at Sumgayit State University by support of Ministry of Education and Association of R... Read more
17 July 2019 12:32
The participants of “Travel to Land of Fire Azerbaijan” Summer School organized at Sumgayit State University by support of Ministry of Education and initiative of Association of Russian-... Read more
16 July 2019 15:56
On July 16, the participants of the Summer School “Travel to Land of Fire Azerbaijan”, organized by the support of the Ministry of Education and the Association of Russian-Azerbaijani Un... Read more
16 July 2019 15:43
Russian students got acquainted with the university after opening ceremony of “Travel to Land of Fire Azerbaijan” Student Summer School at Sumgayit State University, which was organized ... Read more
16 July 2019 10:14
On July 15, the guests got acquainted with Sumgayit city by participation of professor-teacher and student staff and structure heads after opening ceremony of “Travel to Land of Fire Azerbaija... Read more