29 Noyabr 2019 18:03
Noyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyi, Ufa Dövlət Neft-Texniki Universitetinin və Sumq... Davamı
29 Noyabr 2019 16:10
Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması ilə müstəqil Azərbaycanın siyasi həyatında yeni mərhələ başlandı. Tarixin ən zəruri anlarında xalqın köməyinə çatan, onun müstəqillik yol... Davamı
29 Noyabr 2019 13:37
Noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açaraq, şura üzvlərini salamladı. S... Davamı
29 Noyabr 2019 12:53
Əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Südabə Məmmədova noyabrın 3-dən 16-dək “Mövlanə” Mübadilə Proqramı çərçivəsində Adnan Menderes Universitetində ez... Davamı
28 Noyabr 2019 14:37
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, yazıç... Davamı
28 Noyabr 2019 14:21
Noyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyi, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin və Sumq... Davamı
27 Noyabr 2019 17:13
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyinə həsr edilmiş I kurs tələbələrinin fakültələrarası şahmat yarışı keçirildi. Yarışın təşkilində ... Davamı
27 Noyabr 2019 14:01
Noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü və sifarişi ilə istehsal edilmiş, ümummilli lider Heydər Əliyevin h... Davamı
26 Noyabr 2019 16:06
Son dövrlərdə psixoloji xidmətin keyfiyyətinin artırılmasına və tələbələrin psixoloji problemlərinin həllinə yönəlmiş tədbirlər yeni vüsət alıb. “Addım” Gənclərin İnkişaf ... Davamı
26 Noyabr 2019 14:06
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə “Sağlam qidalanma sağlam həyat deməkdir” adlı maarifləndirici tədbir keçi... Davamı
26 Noyabr 2019 12:37
İstedadlı tələbələri üzə çıxarmaq və onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün Tələbə Gənclər Təşkilatının nəzdində Rəsm klubu yaradılıb. TGT-nin sədri Tayfun Hac... Davamı
26 Noyabr 2019 11:38
Noyabrın 17-dən 22-dək Litva Respublikasının Vilnüs şəhərində Tətbiqi Sosial Elmlər Universitetində ERASMUS+EQAC “Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılmas... Davamı

The world is advancing steadily in modern period. The size of production is increasing annually. Since one of the main reasons of this is rapid growth of the world population and it leads to problem... Read more
28 February 2019 16:56
On February 28, the presentation held “About recent changes in tax legislation” by Training Center of Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic to the lecturers and students of the Facult... Read more
28 February 2019 14:52
On February 28, the following training on “Base of Azerbaijani woman’s achievements – Great leader Heydar Aliyev” was held at Heydar Aliyev Center of Sumgayit State Universit... Read more
28 February 2019 14:46
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, who is an author of researches, books and articles about Sumgayit events, gave an interview to AZERTAC.
“Armenians committed... Read more
26 February 2019 15:37
On February 26, SSU held an event “Khojaly is waiting us” dedicated to 27th anniversary of Khojaly genocide.
At first, memory of tragedy victims and all martyrs commemorated with a minu... Read more
25 February 2019 14:08
A series of events held at Sumgayit State University related to 27th anniversary of Khojaly tragedy as in all regions of our Republic.
On February 25, several students and lecturers of Sumgayit Sta... Read more
25 February 2019 12:37
On February 22, a series of events on 27th anniversary of Khojaly genocide held in Physics and Electroenergetics faculty, Engineering faculty, History and Geography faculty at SSU.
At first, memory... Read more
21 February 2019 13:08
On February 21, commemoration day was held in Chemistry and Biology faculty dedicated to 27th anniversary of Khojaly genocide.
The memory of the martyrs and Khojaly sacrifices were commemorated by ... Read more
21 February 2019 12:55
On February 20, information day entitled “Quality assurance in teaching and learning process” was held for the students of Sumgayit State University within ERASMUS+EQAC project. The even... Read more
20 February 2019 10:40
On February 19, the seminar was held entitled “Research opportunities” according to third section of business plan within Erasmus+ PETRA project.
Launching the event, chairwoman of Inte... Read more
19 February 2019 14:41
On February 19, rector of University Professor Elkhan Huseynov met students after exam session of autumn semester in order along with their education, to be aware of current state of their social an... Read more
19 February 2019 13:29
The following event of Twinning international project, where Sumgayit State University is a partner, took place in Centre for Evaluation of Higher Education in Vilnius, Lithuania, Centre for Researc... Read more